۲۱ آذر ۱۳۸۳
baran.jpg
۲۱ آذر ۱۳۸۳
baran 1.jpg
۱۹ آذر ۱۳۸۳
ماهان مقبره شاه نعمت الله ولی Kerman1.jpg
۱۷ آذر ۱۳۸۳
باورتون میشه؟این ساختمان پلاسکو در چهار راه استانبوله که در حال ساخت از اون عکسبرداری شده. از این پس گاهی عکس های تهران را در سالهای دور،اینجا ببینید.
Resize of 005.jpg
۱۶ آذر ۱۳۸۳
متخصصان ایرانی به فناوری ساخت ماده پرمصرف «ژلاتین» دست یافتند ماده اولیه تولید فیلم عكاسی و صدها محصول صنعتی دیگر در كشور ساخته شد. ایسنا خسته نباشید ولی فکر کنم با ماجرای رو به رشد و فراگیر فناوری دیجیتال به ویزه در عکاسی و سینما کمی دیر رسیدیم نه؟
۱۱ آذر ۱۳۸۳
هر از چند گاهی که در زمینه عکاسی برنامه ای پیش می آید از قبیل دو سالانه یا زلزله یا نمایشگاهی و صحبت از انجمنی ملی و ... همه به نوعی به تکاپو می افتند و از در و دیوار می بارد. به محض اتمام آن خاتمه کلام، تا برنامه ای دیگر. شده مثل کارهای هیأتی، که به فضل پروردگار همه با آن آشنا هستیم. نه رییسی می خواهد و نه مرئوسی. اینچنین، چنانکه افتد و دانی همیشه همان برنامه ی ملال آور تکرار می شود و همه به خیال اینکه صوابی برده ایم دل خوش می داریم. چند صباحی است که فصل سردی بر عکاسی ایران حاکم است و این همه نشان از همان امور جاری هیأتی بر کارهایمان دارد. تا نمایشگاه فراگیر دیگر و ترکتازی دیگر. به این احوال، می خواهم بگویم اگر صد سال دیگر هم بگذرد و اینگونه عمل کنیم همین است که می بینید. نه شوری نه حالی نه جستجویی برای ریشه یابی در احوالمان و نه خیلی چیز های دیگر ... همراه موجیم تا کی موجی دیگر در رسد ما بر آن سوار شویم... به گمانم موج بعدی مسابقه ی چند میلیون دلاری هنر و نیایش باشد. شما زنده ما هم انشائ الله الرحمان زنده ببینید اینطور نمی شود؟ دوباره جدال حیدری نعمتی در می گیرد. متهمان همیشگی در جایگاه اتهام و مرده باد زنده باد ها آغاز می شود. تا چندی بعد از مسابقه ی بزرگ و تا فرو نشستن آتش خشمی که با امواج بعدی فرو می نشیند....
۰۵ آذر ۱۳۸۳
Resize of montabone.jpg
این هم کتاب تازه ای با موضوع تاریخ عکاسی ایران. آلبوم عکس هیأت سیاسی ایتالیا که در اوایل سلطنت ناصرالدین شاه به ایران آمدند. یک جلد از این آلبوم در کاخ گلستان و یک جلد دیگر در کتابخانه سلطنتی لاهه هلند است. کتاب یاد شده مجموعه عکسهایی از لوییجی مونتابونه عکاس هیأت سیاسی را به همراه چهار مقاله پژوهشی به زبان انگلیسی با 101 صفحه در بر دارد که توسط انتشارات برجسته در هلند و با همکاری انجمن بین المللی قاجار منتشر شده است. اسامی نویسندگان مقالات و عناوین مقاله ها به قرار زیر است: Mieke Jansen :فارس و ایران در آرشیو سلطنتی لاهه Anna Vnzan: هیأت ایتالیایی در ایران در سال 1862 Corien.J.M.Vuurman: لوییجی مونتابونه و عکاسی غربی در ایران محمدرضا طهماسب پور: ایتالیایی ها و عکاسی در ایران1862-1853 اطلاعات بیشتر را میتوانید اینجا ببینید.
۲۵ آبان ۱۳۸۳
مدتی است درگیر نوشتن مطالبی در زمینه ی عکاسی ایران برای یک دانشنامه هستم. کار دشواری است چون می بینم چقدر مطلب کم داریم، بویژه از عکاسی و چگونگی پیدایش و سیر تحول آن در دیگر شهر های کشور. با این حساب تاریخ عکاسی ما هم در حقیقت می شود تاریخ عکاسی و سیر تحول آن در تهران! و اگر دوستان و پژوهشگران جوان علاقمند و دانشجویان عکاسی بویژه دانشجویان شهرستانی نجنبند و دست کم تاریخ عکاسی شهر و منطقه ی خود را در قالب پایان نامه های دانشجویی ارائه نکنند، زمان زیادی نمی گذرد که تمام تاریخ عکاسی ما به کلی محدود می شود به تهران و یکی دو شهر بزرگ مثل شیراز که قبلا به همت منصور صانع نوشته شده اما باید بیشتر به آن پرداخته شود. یا اصفهان و ... پس دوستان گرامی تا دیر نشده و آثاری از اثرات عکاسان قدیمی و عکاسخانه ها و عکس ها برجاست وقت را از دست ندهند و شروع کنند که حتما در آینده مفید خواهد بود. وجای تردید نیست با این آهنگ رو به رشد عکاسی دیجیتال اثرات گذشته بسیار سریع تر از آنچه در قبل رخ می داد محو ونابود می شود. به این مسئله تاکنون فکر کرده اید که نسل سوم واژگان عکاسی بر مبنای عکاسی دیجیتال دارد به سرعت در ادبیات عکاسی ما جایگزین می شود؟ دیری نمی گذرد که دیگر عکاسان جدید معنای ظهور و ثبوت و توقف و ... را ندانند وصحبت از این واژه ها می شود چیزی مثل داگرئو تیپ و کو لودیون و تالبو تیپ و ... محمدرضا طهماسب پور
صفحه 73 از 74
صفحه قبلی |<< << < ... 72  [73]  74  >> >>| صفحه بعدی