۱۰ شهريور ۱۳۹۶

پس از کتاب مجموعه عکس "سفر سنگ"، اسماعیل جاشویی عکاس جوان و پر کار خطۀ بوشهر مجموعه عکس دیگری را در قالب کتابی با نام "بوشهر دیر ، بوشهر دور" منتشر کرده است. جاشویی در این کتاب با شمار بیش از یکصد عکس، بافت کهن و تاریخی بوشهر را به زیبایی به تصویر درآورده و بی مسؤلیتی و غفلت کسانی را که چشم بر فراموشی و نابودی خاطرات جمعی و این میراث گرانبها شده اند را به چالش کشیده است.

Bousher_dir__1_

"بوشهر دیر ، بوشهر دور" در ادامۀ مجموعه عکس های کتاب "سفر سنگ" است که در آن، جاشویی روایتی مستند از تلاش خستگی ناپذیر انسان برای استخراج مصالح بوم آورد در ساخت بناهای بوشهر حکایت کرده است. او حاصل تلاش طاقت فرسای کارگران استخراج کننده سنگ را در نگاهی ادامه دار به بافت کهن بوشهر کشانده و نماهایی از معماری شگفت انگیز ساختمان های کهن این شهر را که حاصل هوشمندی هزاران سالۀ معماران سنتی است، جستجوگرانه مستند کرده است. 

دغدغه و نگرانی عکاس از میان عکس های هر دو کتاب آشکار است. در عین نگاه های تحسین برانگیز عکاس به شکوه  معماری دوران گذشته، گویی سوگواره ای را برای یادگارهای شهری که بود و شکوه و هیاهوی از دست رفتۀ آن می سراید. بسیاری از بناهای سنتی و بافت کهن بوشهر در هجوم نوسازی های چند سال گذشته نابود شده و بقیۀ آن نیز به دور از توجه، در گرمای و رطوبت طاقت فرسای اقلیم سواحل جنوبی ایران آخرین نفس ها را می کشند.

عکس هایی که جاشویی از نماهای داخلی این بناهای کهن گرفته اما، شوق زندگی در میان نورهای ملایم رنگی و سادگی زندگی را در بیننده زنده می کند و امیدی است برای حفظ و پاسداشت این میراث کهن ملی.


۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۶

سمپوزیوم MEPPI 2017 با عنوان میراث تصویری خاورمیانه و شمال افریقا از 12 تا 16 اردیبهشت ماه جاری در موزه سورسوق شهر بیروت پایتخت کشور لبنان برگزار شد.

این سمپوزیوم با هدف ادامه خط مشی و اهداف کارگاه های برگزار شده برای اعضا در طول 9 سال گذشته و با تآکید بر ادامه حفط، نگهداری و مرمت میراث عکسهای خاورمیانه و همچنین گام های سازتده رو به جلو برای آینده برگزار شد.

شرکت کنندگانی از ایران نیز که در طول 7 سال گذشته  دوره های کارگاهی مربوط به حفط و نگهداری عکس و اسناد تصوبری را گذرانده بودند در این سمپوزیوم شرکت داشتند. 

Meppi_2017

۰۲ فروردين ۱۳۹۶

از 21 تا 24 مارس 2017 ( اول تا چهارم فروردین ماه سال 96) کارگاهی با موضوع روش های دیجیتالی کردن به منظور نگهداری عکسهای خاورمیانه از سوی بنیاد تصویر عرب و پروژه حفاظت از عکسهای خاورمیانه در شهر بیروت برگزار میشود.

این کارگاه در ادامه کارگاه های برگزار شده در بیروت و مراکش در چهار سال گذشته است که با عنوان حفاطت عکسهای خاورمیانه  برگزار شده است. شرکت کنندگان این کارگاه را کارشناسان موزه ها و مراکز آرشیوی، مجموعه داران و پژوهشگرانی از کشورهای ایران، ترکیه، مصر، لبنان، قطر، یمن، سوریه، فلسطین و بحرین تشکیل می دهند. 

MEPPI_Digitization2017_Binder_1فایل برنامه ها و واژه نامه عربی، انگلیسی و فرانسه اصطلاحات این کارگاه 

۰۴ مهر ۱۳۹۵

MEPPI: The Environment, Exhibition and Storage of Photographs 10-21 October 2016, Rabat, Morocco

13 participants from the MEPPI alumni cohort attended the Environment, Exhibition and Storage of Photographs workshop, an advanced workshop part of MEPPI Phase II. The workshop was a two-week workshop which took place at the bibliothèque nationale du royaume du maroc 10-21 October 2016.

meppi_rabat_2016

۲۸ مرداد ۱۳۹۵

24 pages | 4 color plates, 80 halftones | 7 x 9 | © 2015

In the decades after its invention in 1839, photography was inextricably linked to the Middle East. Introduced as a crucial tool for Egyptologists and Orientalists who needed to document their archaeological findings, the photograph was easier and faster to produce in intense Middle Eastern light—making the region one of the original sites for the practice of photography. A pioneering study of this intertwined history, Camera Orientalis traces the Middle East’s influences on photography’s evolution, as well as photography’s effect on Europe’s view of “the Orient.”

Considering a range of Western and Middle Eastern archival material from the late nineteenth and early twentieth centuries, Ali Behdad offers a rich account of how photography transformed Europe’s distinctly Orientalist vision into what seemed objective fact, a transformation that proved central to the project of European colonialism. At the same time, Orientalism was useful for photographers from both regions, as it gave them a set of conventions by which to frame exotic Middle Eastern cultures for Western audiences. Behdad also shows how Middle Eastern audiences embraced photography as a way to foreground status and patriarchal values while also exoticizing other social classes.

An important examination of previously overlooked European and Middle Eastern photographers and studios, Camera Orientalis demonstrates that, far frombetween the East 
being a one-sided European development, Orientalist photography was the product of

rich cultural contact and the West


۱۴ دى ۱۳۹۴
IMG_20160104_112021
۱۴ دى ۱۳۹۴
IMG_20160104_111958_1
۲۵ تير ۱۳۹۴

  چندی است در شبکه های اجتماعی به نقل از برخی سایت ها تصویری از شخصی که ارنست هولتسر عکسبرداری کرده، را عکس امیرکبیر معرفی میکنند. لازم به یاد آوری است که تاکنون هیچ عکس واقعی از امیر کبیر یافت نشده و در زمان حیات امیرکبیر عکاسی به شیوه داگرئوتیپ و بر روی صفحات نقره ای بوده که اگر احتمالا عکسی هم بوده به دلیل شرایط ویژه و دشوار نگهداری تصاویر داگرئوتیپ، از بین رفته است. اما تصاویری که پس از قتل او نقاشی شده موجود است. ارنست هولتسر مهندس تلگراف آلمانی حدود 12 سال بعد از قتل ام...یر به ایران آمده و در سال 1862 با ماموریت کشیدن خط تلگراف به اصفهان رفت و نظر به علاقه شخصی به عکاسی، تصاویر زیادی و البته منحصر به فرد، از اصفهان و همچنین طهران تهیه کرد که سالها بعد از مرگش یافت شد. عکس دو نفره سمت چپ تصویری است که به اشتباه عکس امیرکبیر معرفی شده و دو تصویر نقاشی شده، نزدیکترین تصاویر از مرحوم امیرکبیر است که سالها پس از درگذشت وی بر اساس روایت شاهدان از جمله ناصرالدین شاه کشیده شده است.
  سایت تصاویر و زندگینامه ارنست هولتسر: http://www.ichodoc.ir/holtzer/gallery.htm

  • امروز، 25 تیرماه آقای سعید برآبادی با عنوان بی مزه و توهین آمیز "امیرکبیر چاق!" 
  • در روزنامه شرق قضیه این عکس را برای مخاطبان پیچیده تر کرده و مرا به یاد این ضرب المثل معروف انداخت که "خسن و خسین هر دو فرزندان معاویه اند"!!! این موضوع که ناصرالدین شاه 15 سال بعد از مرگ امیرکبیر عکاسی به شیوه داگرئوتیپ را به ایران آورد اشتباه محض است. عکاسی سه سال بعد از ابداع آن در فرانسه به درخواست محمدشاه قاجار و توسط دیپلمات جوان روس به ایران آمد و کمی بعد از طریق کارگزاران سفارت انگلستان. و در همان زمان از شاه، ولیعهد، صدراعظم و تنی چند از خاندان سلطنتی عکسبرداری به شیوه داگرئوتیپ انجام شد. از اینجا ناصرالدین شاه شیفته عکاسی شد. اینکه اصلا عکسی به شیوه داگرئوتیپ از امیر موجود نیست تنها یک احتمال است و شاید در آینده چنین عکسی پیدا شود چنانکه بر طبق اسناد نوشته شده که پیشتر اشاره شد، عکسی از صدراعظم پیش از او یعنی حاج میرزا آغاسی هم به شیوه داگرئوتیپ گرفته شده ولی تاکنون بدست نیامده است. انزدیکترین تصاویر به تصویر مرحوم میرزا تقی خان امیر کبیرهمین دو تصویر نقاشی شده است که در زمان ناصرالدین شاه و به اشاره و از روی مشخصاتی که شاه از چهره و اندام او به دست داده ترسیم شده است. قضیه آنچنان پیچیده نیست. لینک روزنامه شرقhttp://sharghdaily.com/.../%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1%DA%A9...!-

  11659421_10205453549030601_4544882886140805471_nاین تصویری است که ادعا میشود تصویر امیرکبیر است!

  11737991_10205453549990625_5148044083218334343_n این دو تصویرنیز پس از قتل امیر بر اساس شواهد از او نقاشی شده است و تاکنون جزو معتبرترین تصاویر برجای مانده از چهره امیرکبیر است.

  11753671_10205453550950649_1961926811400070685_n

صفحه 3 از 74
صفحه قبلی |<< << < ... 2  [3]  4  ... > >> >>| صفحه بعدی