۰۸ دى ۱۳۹۶

شنبه دوم دی ماه 96 نشستی با عنوان "شب عکاسی بومی" با همکاری نشریه بخارا در گالری آ برگزار شد. این نشست به مناسبت رونمایی از کتاب

"Indegenous Lense" با حضور دکتر مارکوس ریتریکی از ادیتورهای این کتاب، دکتر محمد ستاری، علی دهباشی و محمدرضا طهماسسب پور برگزار شد.

این مجموعه، با نگاهی به سهم امپراطوری عثمانی، سرزمین های عرب و دوران قاجار در ایران توسط پژوهشگران تاریخ هنر و عکاسی نوشته شده است. نویسندگان این کتاب مسائل مربوط به مشخصه های محلی، پیشروان و فعالیت های عکاسی و همچنین مفهوم "نگاه بومی" را به عنوان هدف بررسی می کنند.

این مجموعه، طیف گسترده ای از موضوعات علمی را از ارائۀ مواد آرشیوی، بررسی های تاریخی و نقد های متدولوژیک در مورد جنبه های گوناگون عکاسی بومی در بردارد که برای نخستین بار در قالب یک کتاب، بخشی از تاریخچۀ در حال توسعۀ خاورمیانه را ارائه می دهد و خواستار ان است که عکاسی بومی را در گسترۀ روایت جهانی تاریخ عکاسی در نظر بگیرد.

مقالات:

پیشگفتار: سرآغاز عکاسی در خاور نزدیک و خاورمیانه و مفهوم "نگاه بومی"، ادیتورها: مارکوس ریتر و استیسی جم شای ویلی یر

-        عکاسی در دوران قاجار، (1925-1842)،  محمدرضا طهماسب پور

-        جستجو برای عکاسی بومی عثمانی،  ادهم الدم

-        اسناد تصویری از سرزمین و مردم توسط عبدالله میرزا قاجار،  1880s–1890s،  الهه هلبیگ

-        سرآغاز عکاسی از مکانهای مقدس اسلامی در شبه جزیره عربستان،  کلود. دبلیو سوی

-        محتوا سازی فضای سیاسی عکاسی ایرانی توسط عکاس ایرانی آنتوان سوریوگین، (c 1851-1933)،  استیسی جم شای ویلی یر

-        عثمانی در عکاسی عثمانی: تولید هویت از طریق نفی آن،  وندی.ام. ک. شاو

-        تصویرهای نوشته شده: اشعار نوشته شده در نخستین عکسهای پرتره استودیویی ایران (1930-1864) و کارت پستالهای انقلاب مشروطه (1911-1905)،  کارمن پرز گونزالس

-        دروازۀ بوسفور: نخستین عکس ها از استانبول و کاخ دولماباغچه،  عسرا آکان

-        نگاه قهرمانانه: عکاسی پرتره از شورشیان عثمانی در بالکان قرن نوزدهم - انواع و کاربرد ها،  مارتین بالیوا

-        صفحه های شیشه ای و دوربین های کداک، عکاسی آماتور عرب  در "دوران فیلم"، استفن شیهی

-        استودیوی عکاسی حرمخانه ناصری در ایران  قرن نوزدهم، محمد ستاری و خدیجه محمدی نامقی

-        آلبوم های عکس کاخ سلطنتی گلستان: پنجره ای به تاریخ اجتماعی ایران در دوران قاجار، علیرضا نبیپور و رضا شیخ

-        چگونه یک موزه دار سابق موزۀ هنر مدرن، مجموعه ای بین المللی از تاریخ عکاسی را در دهه 1970  برای ایران جمع آوری کرد.   دانا استاین

گزارش و عکسهای  این نشست را در سایت بخارا ببینید. 

435507386_279819۰۲ دى ۱۳۹۶

کارگاه آشنایی با آرشیوهای عکسهای دوران قاجار در جهان، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، 29 آذر ماه 96

IMG_20171223_233128_935

۲۷ آذر ۱۳۹۶

در خبری آمده بود که شنبه 25 آذر سال جاری ... "روز عکس تاریخی در ایران" در مقر [دفتر] یونسکو در تهران برگزار می شود. در این مراسم داگریوتیپی از دوره قاجار که نزد موزه اورسی پاریس است و توسط خانم مهندس منیعی (ملک قاسمی) با همکاری نسرین ترابی پژوهشگر تاریخ عکاسی ایران پیدا شده [!!!] رونمایی می گردد.

خانم مهندس منیعی و نسرین ترابی در ارتباط با نحوۀ دستیابی[!!!] به این تصویر و تاریخ آن سخن می گویند..." حقیر افتخار حضور در این مجلس رونمایی را نداشتم اما با دیدن تصویر رونمایی! شده چند نکته عرض میکنم. تصویر این داگروتیپ، دستکم 10 سال است که بر روی سایت موزۀ اورسی در پاریس با مشخصات زیر منتشر شده است:


 Jules Richard Portrait d'un dignitaire persan (?) en 1848 daguerréotype H. 0.069 ; L. 0.087 musée d'Orsay, Paris, France ©photo musée d'Orsay / rmn http://www.musee-orsay.fr/en/collections/index-of-works/resultat-collection.html?no_cache=1 


 و حدود ده سال است که دربارۀ این داگریوتیپ در میان اهل پژوهش در تاریخ عکاسی ایران بحث و گفتگو در میان است. چند منبع معتبر پژوهشی دربارۀ عکاسی دوران قاجار نیز از این تصویر یاد کرده و با انتشار آن، چندین سال است که این تصویر، مورد توجه اهل پژوهش در تاریخ عکاسی بوده است. از جمله به این کتاب ها و نشریات می توان اشاره کرد:

Maria Francesca Bonetti & Alberto Prandi (eds), La Persia Qajar, Fotografi italiani in Iran (1848-1864) Roma: Peliti Associati 2010. Maria Francesca Bonetti, “Geli esordi della fotografia in Persia:contribute italiani”; in La Persia Qajar Fotografi italiani in Iran 1848-1864 (ed). Maria Francesca Bonetti and Alberto Prandi, Roma: Peliti Associati 2010. 23-8 and 175-215

پرسش این است که چگونه تصویری با این حد از معروفیت، پس از سال ها توسط افراد یاد شده به عنوان یک کشف! عنوان می شود و چگونه است که دفتر یونسکو در تهران با حضور مقامات ایرانی یونسکو از این کشف رونمایی می کند؟ آیا معنای رونمایی نه آن است که چیزی یا مطلبی برای نخستین بار در برابر آگاهی همگانی قرار میگیرد و درباره آن آگاهی رسانی می شود؟ با این تفصیل، نباید تعجب کرد مثلاً فردا روزی، وزارت راه؛ از اختراع چرخ و ماشین بخار و وزارت نیرو از الکتریسیته! رونمایی کند و کشف آن ها را به کارشناسان و پژوهشگران خود منتسب کند!

Orsei Dagoerreotype_1

۱۰ شهريور ۱۳۹۶

پس از کتاب مجموعه عکس "سفر سنگ"، اسماعیل جاشویی عکاس جوان و پر کار خطۀ بوشهر مجموعه عکس دیگری را در قالب کتابی با نام "بوشهر دیر ، بوشهر دور" منتشر کرده است. جاشویی در این کتاب با شمار بیش از یکصد عکس، بافت کهن و تاریخی بوشهر را به زیبایی به تصویر درآورده و بی مسؤلیتی و غفلت کسانی را که چشم بر فراموشی و نابودی خاطرات جمعی و این میراث گرانبها شده اند را به چالش کشیده است.

Bousher_dir__1_

"بوشهر دیر ، بوشهر دور" در ادامۀ مجموعه عکس های کتاب "سفر سنگ" است که در آن، جاشویی روایتی مستند از تلاش خستگی ناپذیر انسان برای استخراج مصالح بوم آورد در ساخت بناهای بوشهر حکایت کرده است. او حاصل تلاش طاقت فرسای کارگران استخراج کننده سنگ را در نگاهی ادامه دار به بافت کهن بوشهر کشانده و نماهایی از معماری شگفت انگیز ساختمان های کهن این شهر را که حاصل هوشمندی هزاران سالۀ معماران سنتی است، جستجوگرانه مستند کرده است. 

دغدغه و نگرانی عکاس از میان عکس های هر دو کتاب آشکار است. در عین نگاه های تحسین برانگیز عکاس به شکوه  معماری دوران گذشته، گویی سوگواره ای را برای یادگارهای شهری که بود و شکوه و هیاهوی از دست رفتۀ آن می سراید. بسیاری از بناهای سنتی و بافت کهن بوشهر در هجوم نوسازی های چند سال گذشته نابود شده و بقیۀ آن نیز به دور از توجه، در گرمای و رطوبت طاقت فرسای اقلیم سواحل جنوبی ایران آخرین نفس ها را می کشند.

عکس هایی که جاشویی از نماهای داخلی این بناهای کهن گرفته اما، شوق زندگی در میان نورهای ملایم رنگی و سادگی زندگی را در بیننده زنده می کند و امیدی است برای حفظ و پاسداشت این میراث کهن ملی.


۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۶

سمپوزیوم MEPPI 2017 با عنوان میراث تصویری خاورمیانه و شمال افریقا از 12 تا 16 اردیبهشت ماه جاری در موزه سورسوق شهر بیروت پایتخت کشور لبنان برگزار شد.

این سمپوزیوم با هدف ادامه خط مشی و اهداف کارگاه های برگزار شده برای اعضا در طول 9 سال گذشته و با تآکید بر ادامه حفط، نگهداری و مرمت میراث عکسهای خاورمیانه و همچنین گام های سازتده رو به جلو برای آینده برگزار شد.

شرکت کنندگانی از ایران نیز که در طول 7 سال گذشته  دوره های کارگاهی مربوط به حفط و نگهداری عکس و اسناد تصوبری را گذرانده بودند در این سمپوزیوم شرکت داشتند. 

Meppi_2017

۰۲ فروردين ۱۳۹۶

از 21 تا 24 مارس 2017 ( اول تا چهارم فروردین ماه سال 96) کارگاهی با موضوع روش های دیجیتالی کردن به منظور نگهداری عکسهای خاورمیانه از سوی بنیاد تصویر عرب و پروژه حفاظت از عکسهای خاورمیانه در شهر بیروت برگزار میشود.

این کارگاه در ادامه کارگاه های برگزار شده در بیروت و مراکش در چهار سال گذشته است که با عنوان حفاطت عکسهای خاورمیانه  برگزار شده است. شرکت کنندگان این کارگاه را کارشناسان موزه ها و مراکز آرشیوی، مجموعه داران و پژوهشگرانی از کشورهای ایران، ترکیه، مصر، لبنان، قطر، یمن، سوریه، فلسطین و بحرین تشکیل می دهند. 

MEPPI_Digitization2017_Binder_1فایل برنامه ها و واژه نامه عربی، انگلیسی و فرانسه اصطلاحات این کارگاه 

۰۴ مهر ۱۳۹۵

MEPPI: The Environment, Exhibition and Storage of Photographs 10-21 October 2016, Rabat, Morocco

13 participants from the MEPPI alumni cohort attended the Environment, Exhibition and Storage of Photographs workshop, an advanced workshop part of MEPPI Phase II. The workshop was a two-week workshop which took place at the bibliothèque nationale du royaume du maroc 10-21 October 2016.

meppi_rabat_2016

۲۸ مرداد ۱۳۹۵

24 pages | 4 color plates, 80 halftones | 7 x 9 | © 2015

In the decades after its invention in 1839, photography was inextricably linked to the Middle East. Introduced as a crucial tool for Egyptologists and Orientalists who needed to document their archaeological findings, the photograph was easier and faster to produce in intense Middle Eastern light—making the region one of the original sites for the practice of photography. A pioneering study of this intertwined history, Camera Orientalis traces the Middle East’s influences on photography’s evolution, as well as photography’s effect on Europe’s view of “the Orient.”

Considering a range of Western and Middle Eastern archival material from the late nineteenth and early twentieth centuries, Ali Behdad offers a rich account of how photography transformed Europe’s distinctly Orientalist vision into what seemed objective fact, a transformation that proved central to the project of European colonialism. At the same time, Orientalism was useful for photographers from both regions, as it gave them a set of conventions by which to frame exotic Middle Eastern cultures for Western audiences. Behdad also shows how Middle Eastern audiences embraced photography as a way to foreground status and patriarchal values while also exoticizing other social classes.

An important examination of previously overlooked European and Middle Eastern photographers and studios, Camera Orientalis demonstrates that, far frombetween the East 
being a one-sided European development, Orientalist photography was the product of

rich cultural contact and the West


صفحه 2 از 73
صفحه قبلی < 1  [2]  3  ... > >> >>| صفحه بعدی