۰۷ خرداد ۱۳۹۷

این‌جانب محمدرضا طهماسب‌پور به آگاهی می‌رسانم در سال 1390 پس از انتشار کتاب «قاجاریه و آموزش عکاسی» از سوی آقای عباسعلی رحیمی لردگانی (نشر فرزان)، به‌عنوان اعتراض، اقدام به انتشار مطالب خلاف واقع در فضای مجازی و برخی محافل هنری مبنی بر کپی‌برداری نامبرده از نوشته‌های خود و همچنین اقدام به انتساب القاب ناشایست به وی نموده‌ام. همچنین در جریان شکایت اینجانب در بازپرسی فرهنگ و رسانه، پس از بررسی مستندات طرفین و بررسی کتاب یادشده در دو مرحلۀ کارشناسی، دستگاه قضایی به حقانیت ایشان رأی داد. متاسفانه این‌جانب برخلاف نظر بازپرسی و مشخص‌شدن عدم صحت ادعای خود، در چند مرحلۀ دیگر به‌ویژه پس از انتشار کتاب «زمینه‌های فتومونتاژ» ازسوی نامبرده، وی را در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مورد نقد تند و اهانت قرار داده‌ام. 

اکنون که پی‌گیری و شکایت قضایی ایشان، منجر به صدور شش ماه حبس تعزیری به جرم نشر اکاذیب در فضای مجازی برای این‌جانب شده است، ضمن احترام به فعالیت‌های پژوهشی و زحمت‌های چندسالۀ ایشان، با انتشار این متن از اقدام خود که منجر به تضییع حقوق مادی و معنوی آقای عباسعلی رحیمی لردگانی شد، صمیمانه از نامبرده تقاضای پوزش دارم.


۰۵ خرداد ۱۳۹۷

کنفرانس هنر و معماری دوران قاجار، دانشگاه لندن(SOAS)،انگلستان 1999

Oxford_1999

ایستاده از راست: دکتر محمدحسن سمسار، دکتر اولریش مارزولوف، شادروان دکتر ایرج افشار، پروفسور پاول لوفت.

ردیف ایستاده در وسط: دکتر رضا شیخ، دکتر کامران صفامنش، دکتر ویلیام فلور، پروفسور شهریار عدل.

ردیف ایستاده در جلو: دکتر هومان اسعدی، دکتر مجید تفرشی، محمدرضا طهماسب پور، دکتر علی بلوکباشی، شادروان دکتر جواد گل محمدی.

نشسته: پروفسور رابرت گلیو

Photo taken by Corien Vuurman

۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷

از 26 اردیبهشت ماه تا 31 خرداد ماه سال 1397 نمایشگاهی از عکسهای استریوسکوپی(جهان نما) از مجموعۀ شخصی شادروان علی اصغر فولادی مهر در موزه عکسخانه شهر برگزار می شود. این نمایشگاه دربردارنده عکسهایی از اواسط دوران ناصری تا بازدیدهای مظفرالدین شاه به اروپا را در سفر اول به فرنگ است. این نمایشگاه از این منظر که نخستین نمایشگاه عکس های استریوسکپی دوران قاجار است، برای دانشجویان و علاقمندان تاریخ عکاسی ایران شایان توجه است.

Jahan_Nama__1_

Jahan Nama (2)_1

۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷

روز یکشنبه 23 اردیبهشت ماه سال 1397 به مناسبت چهاردهمین سال درگذشت شادروان دکتر اصغر مهدوی مراسم بزرگداشت و یادبودی در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد. در این مراسم، آقای دکتر غلامرضا اعوانی، محمدرضا طهماسب پور، خانم دکتر اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و آقای دکتر رسول جعفریان رییس کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران سخنرانی کردند.

صحبت بنده درباره تاریخچه تشکیل آرشیو عکسهای کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران توسط شادروان دکتر ایرج افشار و کوشش های شادروان دکتر اصغر مهدوی و  شادروان دکتر حسین محبوبی اردکانی در فهرست نویسی برای این عکس ها بود. حاصل تلاشهای سالیان این دو بزرگوار، در فهرست نویسی؛ چندین سال پیش درسه جلد به نام های "فهرست عکس های تاریخی ایران"(دو جلد) و "عکس های تاریخی ایران" با گزیده ای از عکس های این گنجینه پر بها از سوی انتشارات دانشگاه تهران منتشر شده است. هر چند تاکنون نیزحق این بزرگواران در روی جلد کتاب های منتشر شده نیز ادا نشده است و حاصل تلاش پر ارج این بزرگواران دستخوش جفای روزگار و ... شده است.

تلاش من بر این بود تا گوشه ای از کوشش های شادروان دکتر اصغر مهدوی و شادروان دکتر حسین محبوبی اردکانی را در این بزرگداشت بازگو و بر حق ادا ناشده آنان در سال های گدشته تأکید کنم. 

یادشان هماره مستدام که از نادره های روزگاران ما بودند و یادگاران ارزشمندی برجای گذاردند.

Teh_Lib_University

۱۹ دى ۱۳۹۶

سه نشست پیرامون نمایشگاه عکس های آنتوان سوریوگین،« مردم معمولی» در قاب سوریوگین

دوشنبه ۱۸ دی، زندگی روزمره مردم عادی در دوران قاجار، محمدرضا طهماسب‌پور،

سه شنبه ۱۹ دی، نظر به چشم کرامت، قابی تازه برای سوریوگین، باوند بهپور.

چهارشنبه ۲۰ دی، نگاهی به ساختار نشانه‌ای در عکس‌های اجتماعی سوریوگین، کاوه فرزانه

5 تا 7 ۵ تا ۷ بعد از ظهر در موزه‌ی عکسخانه‌ شهر میدان هفت تیر، خیابان بهار شیراز، میدان بهار شیراز،  

photo_2018_01_09_15_40_48_1024x566

۰۸ دى ۱۳۹۶

شنبه دوم دی ماه 96 نشستی با عنوان "شب عکاسی بومی" با همکاری نشریه بخارا در گالری آ برگزار شد. این نشست به مناسبت رونمایی از کتاب

"Indegenous Lense" با حضور دکتر مارکوس ریتریکی از ادیتورهای این کتاب، دکتر محمد ستاری، علی دهباشی و محمدرضا طهماسسب پور برگزار شد.

این مجموعه، با نگاهی به سهم امپراطوری عثمانی، سرزمین های عرب و دوران قاجار در ایران توسط پژوهشگران تاریخ هنر و عکاسی نوشته شده است. نویسندگان این کتاب مسائل مربوط به مشخصه های محلی، پیشروان و فعالیت های عکاسی و همچنین مفهوم "نگاه بومی" را به عنوان هدف بررسی می کنند.

این مجموعه، طیف گسترده ای از موضوعات علمی را از ارائۀ مواد آرشیوی، بررسی های تاریخی و نقد های متدولوژیک در مورد جنبه های گوناگون عکاسی بومی در بردارد که برای نخستین بار در قالب یک کتاب، بخشی از تاریخچۀ در حال توسعۀ خاورمیانه را ارائه می دهد و خواستار ان است که عکاسی بومی را در گسترۀ روایت جهانی تاریخ عکاسی در نظر بگیرد.

مقالات:

پیشگفتار: سرآغاز عکاسی در خاور نزدیک و خاورمیانه و مفهوم "نگاه بومی"، ادیتورها: مارکوس ریتر و استیسی جم شای ویلی یر

-        عکاسی در دوران قاجار، (1925-1842)،  محمدرضا طهماسب پور

-        جستجو برای عکاسی بومی عثمانی،  ادهم الدم

-        اسناد تصویری از سرزمین و مردم توسط عبدالله میرزا قاجار،  1880s–1890s،  الهه هلبیگ

-        سرآغاز عکاسی از مکانهای مقدس اسلامی در شبه جزیره عربستان،  کلود. دبلیو سوی

-        محتوا سازی فضای سیاسی عکاسی ایرانی توسط عکاس ایرانی آنتوان سوریوگین، (c 1851-1933)،  استیسی جم شای ویلی یر

-        عثمانی در عکاسی عثمانی: تولید هویت از طریق نفی آن،  وندی.ام. ک. شاو

-        تصویرهای نوشته شده: اشعار نوشته شده در نخستین عکسهای پرتره استودیویی ایران (1930-1864) و کارت پستالهای انقلاب مشروطه (1911-1905)،  کارمن پرز گونزالس

-        دروازۀ بوسفور: نخستین عکس ها از استانبول و کاخ دولماباغچه،  عسرا آکان

-        نگاه قهرمانانه: عکاسی پرتره از شورشیان عثمانی در بالکان قرن نوزدهم - انواع و کاربرد ها،  مارتین بالیوا

-        صفحه های شیشه ای و دوربین های کداک، عکاسی آماتور عرب  در "دوران فیلم"، استفن شیهی

-        استودیوی عکاسی حرمخانه ناصری در ایران  قرن نوزدهم، محمد ستاری و خدیجه محمدی نامقی

-        آلبوم های عکس کاخ سلطنتی گلستان: پنجره ای به تاریخ اجتماعی ایران در دوران قاجار، علیرضا نبیپور و رضا شیخ

-        چگونه یک موزه دار سابق موزۀ هنر مدرن، مجموعه ای بین المللی از تاریخ عکاسی را در دهه 1970  برای ایران جمع آوری کرد.   دانا استاین

گزارش و عکسهای  این نشست را در سایت بخارا ببینید. 

435507386_279819۰۲ دى ۱۳۹۶

کارگاه آشنایی با آرشیوهای عکسهای دوران قاجار در جهان، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، 29 آذر ماه 96

IMG_20171223_233128_935

۲۷ آذر ۱۳۹۶

در خبری آمده بود که شنبه 25 آذر سال جاری ... "روز عکس تاریخی در ایران" در مقر [دفتر] یونسکو در تهران برگزار می شود. در این مراسم داگریوتیپی از دوره قاجار که نزد موزه اورسی پاریس است و توسط خانم مهندس منیعی (ملک قاسمی) با همکاری نسرین ترابی پژوهشگر تاریخ عکاسی ایران پیدا شده [!!!] رونمایی می گردد.

خانم مهندس منیعی و نسرین ترابی در ارتباط با نحوۀ دستیابی[!!!] به این تصویر و تاریخ آن سخن می گویند..." حقیر افتخار حضور در این مجلس رونمایی را نداشتم اما با دیدن تصویر رونمایی! شده چند نکته عرض میکنم. تصویر این داگروتیپ، دستکم 10 سال است که بر روی سایت موزۀ اورسی در پاریس با مشخصات زیر منتشر شده است:


 Jules Richard Portrait d'un dignitaire persan (?) en 1848 daguerréotype H. 0.069 ; L. 0.087 musée d'Orsay, Paris, France ©photo musée d'Orsay / rmn http://www.musee-orsay.fr/en/collections/index-of-works/resultat-collection.html?no_cache=1 


 و حدود ده سال است که دربارۀ این داگریوتیپ در میان اهل پژوهش در تاریخ عکاسی ایران بحث و گفتگو در میان است. چند منبع معتبر پژوهشی دربارۀ عکاسی دوران قاجار نیز از این تصویر یاد کرده و با انتشار آن، چندین سال است که این تصویر، مورد توجه اهل پژوهش در تاریخ عکاسی بوده است. از جمله به این کتاب ها و نشریات می توان اشاره کرد:

Maria Francesca Bonetti & Alberto Prandi (eds), La Persia Qajar, Fotografi italiani in Iran (1848-1864) Roma: Peliti Associati 2010. Maria Francesca Bonetti, “Geli esordi della fotografia in Persia:contribute italiani”; in La Persia Qajar Fotografi italiani in Iran 1848-1864 (ed). Maria Francesca Bonetti and Alberto Prandi, Roma: Peliti Associati 2010. 23-8 and 175-215

پرسش این است که چگونه تصویری با این حد از معروفیت، پس از سال ها توسط افراد یاد شده به عنوان یک کشف! عنوان می شود و چگونه است که دفتر یونسکو در تهران با حضور مقامات ایرانی یونسکو از این کشف رونمایی می کند؟ آیا معنای رونمایی نه آن است که چیزی یا مطلبی برای نخستین بار در برابر آگاهی همگانی قرار میگیرد و درباره آن آگاهی رسانی می شود؟ با این تفصیل، نباید تعجب کرد مثلاً فردا روزی، وزارت راه؛ از اختراع چرخ و ماشین بخار و وزارت نیرو از الکتریسیته! رونمایی کند و کشف آن ها را به کارشناسان و پژوهشگران خود منتسب کند!

Orsei Dagoerreotype_1

صفحه 2 از 74
صفحه قبلی < 1  [2]  3  ... > >> >>| صفحه بعدی