۱۸ خرداد ۱۳۹۷

عکسی از ناصرالدین شاه با قیدهای چاپ عکس در پایین سمت چپ تصویر و نوشته خود او.

A004A

"شکل من در همان منزل مکارود روی  سنگ به همان تاریخ" 

۰۹ خرداد ۱۳۹۷

Khanjar

برهان قاطع، در اصطلاح متکلمان اسلامی، دلیلی مبتنی بر مدارک موجه و مستندات قاطع است. در معنی برهان قاطع دو قصۀ منسوب به اسماعیلیه روایت کرده‌اند. نخستین و معروف‌ترین آن‌ها حکایت امام فخر رازی است با شاگردی از جماعت فدایی اسماعیلی که به نزد استاد رفت و از او درخواست شاگردی کرد تا وجیزه‌ای از اسرار کلام بر او بازگوید. فدایی چندین ماه نزد فخر تلمّذ کرد تا آن‌که سرانجام روزی او را در خلوت یافت و بر سینه‌اش نشست و خنجری بر گلویش نهاد و او را به ارعاب از جانب رئیس خود پیغام داد که یا به برهان نخست، که همین خنجر نهاده بر گلوست، یا به ازای دریافت مقرری سالانه دست از شبهه‌آوردن بر اسماعیلیان و طعن و لعن آن‌ها بدارد. امامْ ظاهرا برهان دوم را، که کیسۀ زر بود، پذیرفت. چون چندی در مجالس بر اسماعیلیان لعن نفرستاد، شاگردان از او سبب پرسیدند و او پاسخ گفت که اسماعیلیان را برهان قاطعی است که او خود به چشم دیده است. زان پس اصطلاح برهان قاطع در افواه عمومی جاری شد و معنی کنایی آن بر معنی اصطلاحی‌اش پیشی گرفت. روایت دیگر آن‌که سلطان (سنجر سلجوقی) رسولی به نزد حسن صباح فرستاد بدین پیغام که اگر دلیلی بر اثبات حقانیت مذهب خود دارد برگوید. حسن فی‌المجلس یکی از فداییان را امر کرد خود را از فراز پرتگاه به زیر افکند. فدایی چنین کرد و جان سپرد. حسن رو کرد به رسول و گفت برهان ما این است و رسول را بازگرداند. چون رسول به نزد شاه بازآمد در جواب آن‌که برهان چه بود؟، گفت که بر من ثابت آمد و برهان حسن قاطع است!

۰۸ خرداد ۱۳۹۷

من، گالیلئو گالیله، فرزند وینچنزو گالیله اهل فلورانس، در سن هفتادسالگی، در حضور دادگاه عادل، در برابر شما زانو زده و در برابر کتاب مقدس که در برابر من است سوگند یاد میکنم که همواره به جمله جمله این کتاب و آنچه پاپ مقدس و کشیشان کلیسای کاتولیک می گویند اعتقاد داشته و به لطف خداوند متعال در آینده نیز اعتقاد خواهم داشت.

اعلام میکنم که نظر من در مورد اینکه خورشید ثابت است و زمین به دور آن میچرخد، یک تفکر باطل، الحادی و نادرست و گمراه کننده بود که نمیبایست در هیچ جا،تدریس شود، مورد بحث قرار گرفته یا مورد استناد قرار گیرد. واقعیت مشخص و روشن این است که زمین مسطح و ثابت است و همانگونه که هر کسی میداند و هرروز میبیند، این خورشید و تمام ستارگان هستند که به دور زمین میچرخند. این اعتقاد من است و در آینده نیز از این اعتقاد برنخواهم گشت.


میخواهم در برابر شما اعلام کنم که در خلوت خود ، نور حقیقت در دل من راه یافته و به خوبی درک کردم که آنچه قبلاً گفته بودم اشتباه بوده و از کرده خود پشیمانم و هر محکومیت و جزایی که برای من تعیین شود با خوشحالی پذیرا خواهم شد و امیدوارم به سزای خود در گمراهی بخش زیادی از جامعه برسم.


در صورتی که از هر یک از موارد فوق تخطی کرده و در آینده به تفکر نادرست خویش بازگردم، مسئولیت و تبعات این خطای نابخشودنی را به طور کامل میپذیرم. من برای اینکه از صحت و دقت اعترافات خود مطمئن باشم همه چیز را از قبل روی این برگه نوشته و برای شما خواندم و اعلام میکنم که این برگه، رسم الخط خود من و ذهنیات و اعتقادات شخصی من بوده و بدون هرگونه فشار و تأثیری از بیرون، نگاشته شده است….

۰۷ خرداد ۱۳۹۷

این‌جانب محمدرضا طهماسب‌پور به آگاهی می‌رسانم در سال 1390 پس از انتشار کتاب «قاجاریه و آموزش عکاسی» از سوی آقای عباسعلی رحیمی لردگانی (نشر فرزان)، به‌عنوان اعتراض، اقدام به انتشار مطالب خلاف واقع در فضای مجازی و برخی محافل هنری مبنی بر کپی‌برداری نامبرده از نوشته‌های خود و همچنین اقدام به انتساب القاب ناشایست به وی نموده‌ام. همچنین در جریان شکایت اینجانب در بازپرسی فرهنگ و رسانه، پس از بررسی مستندات طرفین و بررسی کتاب یادشده در دو مرحلۀ کارشناسی، دستگاه قضایی به حقانیت ایشان رأی داد. متاسفانه این‌جانب برخلاف نظر بازپرسی و مشخص‌شدن عدم صحت ادعای خود، در چند مرحلۀ دیگر به‌ویژه پس از انتشار کتاب «زمینه‌های فتومونتاژ» ازسوی نامبرده، وی را در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مورد نقد تند و اهانت قرار داده‌ام. 

اکنون که پی‌گیری و شکایت قضایی ایشان، منجر به صدور شش ماه حبس تعزیری به جرم نشر اکاذیب در فضای مجازی برای این‌جانب شده است، ضمن احترام به فعالیت‌های پژوهشی و زحمت‌های چندسالۀ ایشان، با انتشار این متن از اقدام خود که منجر به تضییع حقوق مادی و معنوی آقای عباسعلی رحیمی لردگانی شد، صمیمانه از نامبرده تقاضای پوزش دارم.


۰۵ خرداد ۱۳۹۷

کنفرانس هنر و معماری دوران قاجار، دانشگاه لندن(SOAS)،انگلستان 1999

Oxford_1999

ایستاده از راست: دکتر محمدحسن سمسار، دکتر اولریش مارزولوف، شادروان دکتر ایرج افشار، پروفسور پاول لوفت.

ردیف ایستاده در وسط: دکتر رضا شیخ، دکتر کامران صفامنش، دکتر ویلیام فلور، پروفسور شهریار عدل.

ردیف ایستاده در جلو: دکتر هومان اسعدی، دکتر مجید تفرشی، محمدرضا طهماسب پور، دکتر علی بلوکباشی، شادروان دکتر جواد گل محمدی.

نشسته: پروفسور رابرت گلیو

Photo taken by Corien Vuurman

۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷

از 26 اردیبهشت ماه تا 31 خرداد ماه سال 1397 نمایشگاهی از عکسهای استریوسکوپی(جهان نما) از مجموعۀ شخصی شادروان علی اصغر فولادی مهر در موزه عکسخانه شهر برگزار می شود. این نمایشگاه دربردارنده عکسهایی از اواسط دوران ناصری تا بازدیدهای مظفرالدین شاه به اروپا را در سفر اول به فرنگ است. این نمایشگاه از این منظر که نخستین نمایشگاه عکس های استریوسکپی دوران قاجار است، برای دانشجویان و علاقمندان تاریخ عکاسی ایران شایان توجه است.

Jahan_Nama__1_

Jahan Nama (2)_1

۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷

روز یکشنبه 23 اردیبهشت ماه سال 1397 به مناسبت چهاردهمین سال درگذشت شادروان دکتر اصغر مهدوی مراسم بزرگداشت و یادبودی در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد. در این مراسم، آقای دکتر غلامرضا اعوانی، محمدرضا طهماسب پور، خانم دکتر اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و آقای دکتر رسول جعفریان رییس کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران سخنرانی کردند.

صحبت بنده درباره تاریخچه تشکیل آرشیو عکسهای کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران توسط شادروان دکتر ایرج افشار و کوشش های شادروان دکتر اصغر مهدوی و  شادروان دکتر حسین محبوبی اردکانی در فهرست نویسی برای این عکس ها بود. حاصل تلاشهای سالیان این دو بزرگوار، در فهرست نویسی؛ چندین سال پیش درسه جلد به نام های "فهرست عکس های تاریخی ایران"(دو جلد) و "عکس های تاریخی ایران" با گزیده ای از عکس های این گنجینه پر بها از سوی انتشارات دانشگاه تهران منتشر شده است. هر چند تاکنون نیزحق این بزرگواران در روی جلد کتاب های منتشر شده نیز ادا نشده است و حاصل تلاش پر ارج این بزرگواران دستخوش جفای روزگار و ... شده است.

تلاش من بر این بود تا گوشه ای از کوشش های شادروان دکتر اصغر مهدوی و شادروان دکتر حسین محبوبی اردکانی را در این بزرگداشت بازگو و بر حق ادا ناشده آنان در سال های گدشته تأکید کنم. 

یادشان هماره مستدام که از نادره های روزگاران ما بودند و یادگاران ارزشمندی برجای گذاردند.

Teh_Lib_University

۱۹ دى ۱۳۹۶

سه نشست پیرامون نمایشگاه عکس های آنتوان سوریوگین،« مردم معمولی» در قاب سوریوگین

دوشنبه ۱۸ دی، زندگی روزمره مردم عادی در دوران قاجار، محمدرضا طهماسب‌پور،

سه شنبه ۱۹ دی، نظر به چشم کرامت، قابی تازه برای سوریوگین، باوند بهپور.

چهارشنبه ۲۰ دی، نگاهی به ساختار نشانه‌ای در عکس‌های اجتماعی سوریوگین، کاوه فرزانه

5 تا 7 ۵ تا ۷ بعد از ظهر در موزه‌ی عکسخانه‌ شهر میدان هفت تیر، خیابان بهار شیراز، میدان بهار شیراز،  

photo_2018_01_09_15_40_48_1024x566

صفحه 2 از 74
صفحه قبلی < 1  [2]  3  ... > >> >>| صفحه بعدی