۳۰ مرداد ۱۳۹۷
اکنون که چند سال است تمایل همگانی جامعه رو به فزونی(اعم از موبایل به دستان و غیره)  در روزی جهانی! به نام عکاسی (موهوم یا غیر موهوم!) به ویژه در فرستادن شادباش به عکاسان و برگزاری نمایشگاه و سخنرانی و غیره همه ساله رو به افزون است و صد البته پر بدک هم نیست که عکاسی و عکاسان  ایران هم صاحب روزی تاریخی شوند و از روی مهر  و اعتبار به کارشان برای همدیگر پیام های شادباش بفرستند و با برگزاری گردهمایی، نشست و نمایشگاهها این روز را گرامی بدارند، مجال نیکویی است که در این فضای به وجود آمده از تمایل همگانی به داشتن چنین روزی، به تاریخ پر بار و پر اهمیت عکاسی در کشورمان تفاخر بورزیم وآنچه در این چند ساله درباره یکی از روزهای آخر آذر ماه (مثلا همان بیست و پنجم) که چند سالی است گرامیداشت آن آغاز شده است، به عنوان روز ملی عکاسی ایران در تقویم آورده شود. با این حساب، هم عکاسان صاحب روزی درتقویم برای گرامیداشت عکاسی و عکاسان می شوند، هم پیرامون این موضوع می توان ده ها کار فرهنگی مرتبط کرد. حالا که باید این کار را صورت دهد، الله اعلم بالصواب. چندین سال است که میگوییم!
۰۷ تير ۱۳۹۷
 سومین کنفرانس بین المللی Photography and Sound Research در لیسبون پرتغال، به موضوع عکاسی استریوسکوپی اختصاص دارد، در این کنفرانس مقاله مشترک محمدرضا طهماسب پور و خانم دکتر کارمن پرز گونزالس با عنوان "  عکاسان پیشگام در استریوسکوپی در دربار ایران. 1905-1864" ارایه خواهد شد.
۰۵ تير ۱۳۹۷

سرآغاز عکاسی در همدان، عنوان تازه ترین مقاله پژوهشی محمدرضا طهماسب پور است که بنا است بزودی در مقدمه کتاب تاریخ عکاسی همدان، اثر خانم سمیرا سبزی منتشر شود. بخش هایی از این مقاله و عکس ها به شرح زیر است: 

 سرآغاز عکاسی در همدان   (1858-1925)

از نخستین شهرها و مناطقی که در سرآغاز تاریخ عکاسی ایران، تصویر آنها به جادوی نور و نقره ثبت شده، همدان و برخی از روستاهای اطراف آن است. این پیشینه، تاریخ عکاسی در همدان را شایان توجه می کند و از همین رو است که در این جُستار، سرچشمه های آغازین عکاسی در همدان و روند آن در دوران قاجار مورد بررسی قرار گرفته است. نخستین عکس ها از همدان و برخی روستاهای پیرامون آن، در جریان سفر معروف به "چمن سلطانیه" ناصرالدین شاه در سال

1275ق/1858م گرفته شده است. 

Hamedan1

با توجه به تاریخ عکسبرداری، ویژگی های فنی و عکس های موجود؛ می توان گفت این عکس ها توسط فرانسیس کارلهیان  عکاس فرانسوی که در همین سال به استخدام دولت ایران در آمده، عکسبرداری شده است. 

در سفر ناصرالدین شاه به عتبات، که شرح آن در کتاب "شهریار جاده ها" آمده است؛ به دلیل اینکه همدان یکی از اقامت گاه های اردوی شاهی در این سفر بوده، در نوشته های ناصرالدین شاه اشاره هایی به عکسبرداری از شهر و روستاهای همدان شده است. 

عکس های این سفر، آگاهی های بسیار زیادی از بافت برخی روستاها و شهرهای همدان در سال های پایانی دوران ناصری برای آیندگان بر جای گذارده است. به ویژه اینکه، برخی از بناهایی که در این سفر عکسبرداری شده در طول سال ها تخریب شده و دیگر اثری از آن ها در میان نیست. برای نمونه می توان به قلعۀ زیبای نهاوند اشاره کرد که امروز اثری از آن به جز در میان  این عکس ها و نوشته های دیگر، موجود نیست.

Hamedan2

نخستین عکاس همدانی

سید حسن همدانی دانش آموختۀ عکاسی مدرسۀ دارالفنون را شاید بتوان نخستین عکاس همدانی در سال های پایانی دوران ناصری نامید. 

Hamedan3

این مقاله در 25 صفحه به همراه 52 تصویر نوشته شده است.
۱۸ خرداد ۱۳۹۷

عکسی از ناصرالدین شاه با قیدهای چاپ عکس در پایین سمت چپ تصویر و نوشته خود او.

A004A

"شکل من در همان منزل مکارود روی  سنگ به همان تاریخ" 

۰۹ خرداد ۱۳۹۷

Khanjar

برهان قاطع، در اصطلاح متکلمان اسلامی، دلیلی مبتنی بر مدارک موجه و مستندات قاطع است. در معنی برهان قاطع دو قصۀ منسوب به اسماعیلیه روایت کرده‌اند. نخستین و معروف‌ترین آن‌ها حکایت امام فخر رازی است با شاگردی از جماعت فدایی اسماعیلی که به نزد استاد رفت و از او درخواست شاگردی کرد تا وجیزه‌ای از اسرار کلام بر او بازگوید. فدایی چندین ماه نزد فخر تلمّذ کرد تا آن‌که سرانجام روزی او را در خلوت یافت و بر سینه‌اش نشست و خنجری بر گلویش نهاد و او را به ارعاب از جانب رئیس خود پیغام داد که یا به برهان نخست، که همین خنجر نهاده بر گلوست، یا به ازای دریافت مقرری سالانه دست از شبهه‌آوردن بر اسماعیلیان و طعن و لعن آن‌ها بدارد. امامْ ظاهرا برهان دوم را، که کیسۀ زر بود، پذیرفت. چون چندی در مجالس بر اسماعیلیان لعن نفرستاد، شاگردان از او سبب پرسیدند و او پاسخ گفت که اسماعیلیان را برهان قاطعی است که او خود به چشم دیده است. زان پس اصطلاح برهان قاطع در افواه عمومی جاری شد و معنی کنایی آن بر معنی اصطلاحی‌اش پیشی گرفت. روایت دیگر آن‌که سلطان (سنجر سلجوقی) رسولی به نزد حسن صباح فرستاد بدین پیغام که اگر دلیلی بر اثبات حقانیت مذهب خود دارد برگوید. حسن فی‌المجلس یکی از فداییان را امر کرد خود را از فراز پرتگاه به زیر افکند. فدایی چنین کرد و جان سپرد. حسن رو کرد به رسول و گفت برهان ما این است و رسول را بازگرداند. چون رسول به نزد شاه بازآمد در جواب آن‌که برهان چه بود؟، گفت که بر من ثابت آمد و برهان حسن قاطع است!

۰۸ خرداد ۱۳۹۷

من، گالیلئو گالیله، فرزند وینچنزو گالیله اهل فلورانس، در سن هفتادسالگی، در حضور دادگاه عادل، در برابر شما زانو زده و در برابر کتاب مقدس که در برابر من است سوگند یاد میکنم که همواره به جمله جمله این کتاب و آنچه پاپ مقدس و کشیشان کلیسای کاتولیک می گویند اعتقاد داشته و به لطف خداوند متعال در آینده نیز اعتقاد خواهم داشت.

اعلام میکنم که نظر من در مورد اینکه خورشید ثابت است و زمین به دور آن میچرخد، یک تفکر باطل، الحادی و نادرست و گمراه کننده بود که نمیبایست در هیچ جا،تدریس شود، مورد بحث قرار گرفته یا مورد استناد قرار گیرد. واقعیت مشخص و روشن این است که زمین مسطح و ثابت است و همانگونه که هر کسی میداند و هرروز میبیند، این خورشید و تمام ستارگان هستند که به دور زمین میچرخند. این اعتقاد من است و در آینده نیز از این اعتقاد برنخواهم گشت.


میخواهم در برابر شما اعلام کنم که در خلوت خود ، نور حقیقت در دل من راه یافته و به خوبی درک کردم که آنچه قبلاً گفته بودم اشتباه بوده و از کرده خود پشیمانم و هر محکومیت و جزایی که برای من تعیین شود با خوشحالی پذیرا خواهم شد و امیدوارم به سزای خود در گمراهی بخش زیادی از جامعه برسم.


در صورتی که از هر یک از موارد فوق تخطی کرده و در آینده به تفکر نادرست خویش بازگردم، مسئولیت و تبعات این خطای نابخشودنی را به طور کامل میپذیرم. من برای اینکه از صحت و دقت اعترافات خود مطمئن باشم همه چیز را از قبل روی این برگه نوشته و برای شما خواندم و اعلام میکنم که این برگه، رسم الخط خود من و ذهنیات و اعتقادات شخصی من بوده و بدون هرگونه فشار و تأثیری از بیرون، نگاشته شده است….

۰۷ خرداد ۱۳۹۷

این‌جانب محمدرضا طهماسب‌پور به آگاهی می‌رسانم در سال 1390 پس از انتشار کتاب «قاجاریه و آموزش عکاسی» از سوی آقای عباسعلی رحیمی لردگانی (نشر فرزان)، به‌عنوان اعتراض، اقدام به انتشار مطالب خلاف واقع در فضای مجازی و برخی محافل هنری مبنی بر کپی‌برداری نامبرده از نوشته‌های خود و همچنین اقدام به انتساب القاب ناشایست به وی نموده‌ام. همچنین در جریان شکایت اینجانب در بازپرسی فرهنگ و رسانه، پس از بررسی مستندات طرفین و بررسی کتاب یادشده در دو مرحلۀ کارشناسی، دستگاه قضایی به حقانیت ایشان رأی داد. متاسفانه این‌جانب برخلاف نظر بازپرسی و مشخص‌شدن عدم صحت ادعای خود، در چند مرحلۀ دیگر به‌ویژه پس از انتشار کتاب «زمینه‌های فتومونتاژ» ازسوی نامبرده، وی را در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مورد نقد تند و اهانت قرار داده‌ام. 

اکنون که پی‌گیری و شکایت قضایی ایشان، منجر به صدور شش ماه حبس تعزیری به جرم نشر اکاذیب در فضای مجازی برای این‌جانب شده است، ضمن احترام به فعالیت‌های پژوهشی و زحمت‌های چندسالۀ ایشان، با انتشار این متن از اقدام خود که منجر به تضییع حقوق مادی و معنوی آقای عباسعلی رحیمی لردگانی شد، صمیمانه از نامبرده تقاضای پوزش دارم.


۰۵ خرداد ۱۳۹۷

کنفرانس هنر و معماری دوران قاجار، دانشگاه لندن(SOAS)،انگلستان 1999

Oxford_1999

ایستاده از راست: دکتر محمدحسن سمسار، دکتر اولریش مارزولوف، شادروان دکتر ایرج افشار، پروفسور پاول لوفت.

ردیف ایستاده در وسط: دکتر رضا شیخ، دکتر کامران صفامنش، دکتر ویلیام فلور، پروفسور شهریار عدل.

ردیف ایستاده در جلو: دکتر هومان اسعدی، دکتر مجید تفرشی، محمدرضا طهماسب پور، دکتر علی بلوکباشی، شادروان دکتر جواد گل محمدی.

نشسته: پروفسور رابرت گلیو

Photo taken by Corien Vuurman

صفحه 2 از 74
صفحه قبلی < 1  [2]  3  ... > >> >>| صفحه بعدی