۰۸ بهمن ۱۳۹۷

عکسی با مهر آقارضا عکاسباشی از برادرش حکیم الممالک و دو روحانی، بر روی زمینۀ تذهیب شدۀ لاکی روغنی.

Aqa_Reza

۰۱ بهمن ۱۳۹۷

شماره تازۀ نشریه  

مقاله ای از محمدرضا طهماسب پور و خانم دکتر کارمن پرز گونزالس را درباره پیشگامان عکاسی استریوسکپی در دربار پادشاهی ایران از دوران ناصرالدین شاه و پس از ان را منتشر کرده است. این مقاله پژوهشی، پیش تر در کنفرانسی درباره عکاسی استریوسکپی در کشور پرتغال ارائه شده بود. وبسایت نشریه را در اینجا ببینید و فایل پی دی اف مقاله را می توانید دانلود کنید. 

cover_issue_730__Small_

۰۸ دى ۱۳۹۷
کتابخانه آتاتورک ترکیه، به تازگی مجموعه ای از نود هزار کارت پستال از شخصیت ها، بناها و موضوع های گوناگون را با قابلیت جستجو با چندین زبان، برای دسترسی همگانی و به ویژه پژوهشگران بین المللی بر روی شبکه اینترنت قرار داده است.این در حالی است که ارشیوهای بزرگ عکس ما هنوز در هزارتوی قوانین سالخورده و ناکارآمد اداری و سلیقه های شخصی مدیران و کارمندان، برای سرویس دهی ساده به پژوهشگران داخلی سر درگم اند.  

عکس های این آرشیو آنلاین را در اینجا ببینید.

IMG_20181227_000329__Small_

Krt_000009 (Small)_1

۱۵ آبان ۱۳۹۷

دانشنامه ایران زمین که مقالاتی درباره موضوع های گوناگون مربوط به فرهنگ، هنر، تاریخ، اجتماع و ... ایران است، پس از سال ها با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بر روی شبکه اینترنت قرار گرفته است. موضوع های مربوط به عکاسی که حدود یکصد عنوان می شود، توسط من نوشته یا گردآوری و تلخیص شده است. مقاله های مربوط به عکاسی  در این دانشنامه را در اینجا ببینید.

البته با توجه به گذشت چندین سال، به گمانم برخی مطالب نیاز به بازنگری و افزوده هایی دارند . 

۰۹ شهريور ۱۳۹۷

Dr._Shafaeeyeh

استاد، دکتر میرهادی شفائیه، بنیان گذار رشته عکاسی در دانشکده های هنری ایران به ویژه دانشکدۀ هنرهای زیبای دانشگاه تهران، پس از عمری تلاش خستگی ناپذیر در راه گسترش علمی و عملی عکاسی ایران در امریکا درگذشت. نوشتۀ دکتر محمد ستاری از نخستین دانش آموختگان عکاسی در دانشکدۀ هنرهای زیبا و استاد کنونی همین دانشکده، حق مطلب را دربارۀ این استاد گرانقدر بیان کرده است. این نوشته را در  سایت عکاسی بخوانید.

۳۰ مرداد ۱۳۹۷
اکنون که چند سال است تمایل همگانی جامعه رو به فزونی(اعم از موبایل به دستان و غیره)  در روزی جهانی! به نام عکاسی (موهوم یا غیر موهوم!) به ویژه در فرستادن شادباش به عکاسان و برگزاری نمایشگاه و سخنرانی و غیره همه ساله رو به افزون است و صد البته پر بدک هم نیست که عکاسی و عکاسان  ایران هم صاحب روزی تاریخی شوند و از روی مهر  و اعتبار به کارشان برای همدیگر پیام های شادباش بفرستند و با برگزاری گردهمایی، نشست و نمایشگاهها این روز را گرامی بدارند، مجال نیکویی است که در این فضای به وجود آمده از تمایل همگانی به داشتن چنین روزی، به تاریخ پر بار و پر اهمیت عکاسی در کشورمان تفاخر بورزیم وآنچه در این چند ساله درباره یکی از روزهای آخر آذر ماه (مثلا همان بیست و پنجم) که چند سالی است گرامیداشت آن آغاز شده است، به عنوان روز ملی عکاسی ایران در تقویم آورده شود. با این حساب، هم عکاسان صاحب روزی درتقویم برای گرامیداشت عکاسی و عکاسان می شوند، هم پیرامون این موضوع می توان ده ها کار فرهنگی مرتبط کرد. حالا که باید این کار را صورت دهد، الله اعلم بالصواب. چندین سال است که میگوییم!
۰۷ تير ۱۳۹۷
 سومین کنفرانس بین المللی Photography and Sound Research در لیسبون پرتغال، به موضوع عکاسی استریوسکوپی اختصاص دارد، در این کنفرانس مقاله مشترک محمدرضا طهماسب پور و خانم دکتر کارمن پرز گونزالس با عنوان "  عکاسان پیشگام در استریوسکوپی در دربار ایران. 1905-1864" ارایه خواهد شد.
۰۵ تير ۱۳۹۷

سرآغاز عکاسی در همدان، عنوان تازه ترین مقاله پژوهشی محمدرضا طهماسب پور است که بنا است بزودی در مقدمه کتاب تاریخ عکاسی همدان، اثر خانم سمیرا سبزی منتشر شود. بخش هایی از این مقاله و عکس ها به شرح زیر است: 

 سرآغاز عکاسی در همدان   (1858-1925)

از نخستین شهرها و مناطقی که در سرآغاز تاریخ عکاسی ایران، تصویر آنها به جادوی نور و نقره ثبت شده، همدان و برخی از روستاهای اطراف آن است. این پیشینه، تاریخ عکاسی در همدان را شایان توجه می کند و از همین رو است که در این جُستار، سرچشمه های آغازین عکاسی در همدان و روند آن در دوران قاجار مورد بررسی قرار گرفته است. نخستین عکس ها از همدان و برخی روستاهای پیرامون آن، در جریان سفر معروف به "چمن سلطانیه" ناصرالدین شاه در سال

1275ق/1858م گرفته شده است. 

Hamedan1

با توجه به تاریخ عکسبرداری، ویژگی های فنی و عکس های موجود؛ می توان گفت این عکس ها توسط فرانسیس کارلهیان  عکاس فرانسوی که در همین سال به استخدام دولت ایران در آمده، عکسبرداری شده است. 

در سفر ناصرالدین شاه به عتبات، که شرح آن در کتاب "شهریار جاده ها" آمده است؛ به دلیل اینکه همدان یکی از اقامت گاه های اردوی شاهی در این سفر بوده، در نوشته های ناصرالدین شاه اشاره هایی به عکسبرداری از شهر و روستاهای همدان شده است. 

عکس های این سفر، آگاهی های بسیار زیادی از بافت برخی روستاها و شهرهای همدان در سال های پایانی دوران ناصری برای آیندگان بر جای گذارده است. به ویژه اینکه، برخی از بناهایی که در این سفر عکسبرداری شده در طول سال ها تخریب شده و دیگر اثری از آن ها در میان نیست. برای نمونه می توان به قلعۀ زیبای نهاوند اشاره کرد که امروز اثری از آن به جز در میان  این عکس ها و نوشته های دیگر، موجود نیست.

Hamedan2

نخستین عکاس همدانی

سید حسن همدانی دانش آموختۀ عکاسی مدرسۀ دارالفنون را شاید بتوان نخستین عکاس همدانی در سال های پایانی دوران ناصری نامید. 

Hamedan3

این مقاله در 25 صفحه به همراه 52 تصویر نوشته شده است.
صفحه 1 از 74
[1]  2  ... > >> >>| صفحه بعدی